Předali jsme petici

Děkujeme všem, kdo přišli včera na zastupitelstvo podpořit náš petiční výbor. Dokázali jsme to. Je nás už více než 1800, kteří podepsali petici proti záměru výstavby obřích hal a od rady máme přislíbeno jednání, kde chceme diskutovat o nastavení regulativů na lokalitu budoucí průmyslové zóny.

Zde je proslov zástupce petičního výboru Pavel Plát při předávání petičních archů.

Dobrý večer,

jsem rád, že mohu začít vlastně výbornou zprávou – tady v ruce držím jména 17xx lidí, kterým záleží na městu Soběslav a aktivně se o ně zajímají. Rozhodně bych jim všem chtěl za to znovu poděkovat.

Nyní ale již k problému aktuálního projektu pro PZ Soběslav. Problému, kvůli kterému tady dnes jménem více než 1700 lidí mluvím. Ano aktuální situaci vnímáme jako problém, který se dotkne každého občana Soběslavi. Když uvedu příklady:
– až 1100 kamionů a 1600 osobních aut neúměrně navyšujících dopravu
– provoz 7 dní v týdnu/24 hodin denně
– 4 spediční haly s výškou až 15, které zásadně mění panorama Soběslavi.
-1300 pracovních míst, která mohou také znamenat zátěž v podobě přílivu agenturních pracovníků.

Co spojuje tyto informace?

Jsou to údaje získané z dokumentace projektu pro PZ Soběslav, tak jak byl podán developerem na krajský úřad v rámci zjišťovacího řízení EIA. Samozřejmě jsme si vědomi, že jsou to hraniční/mezní hodnoty.

Nicméně jsou to také hodnoty, které bychom v Soběslavi rozhodně nechtěli, protože by naše město neúměrně zatížily.
Co je ale dnes nejdůležitější – jsou to hodnoty, které splňují pravidla, která byla pro výstavbu v průmyslové zóně v rámci územního plánování nastavena. Je tedy zřejmé, že naše aktuální pravidla jsou příliš benevolentní.

A odtud logicky vyplývá náš požadavek: Chceme upravit pravidla pro výstavbu v průmyslové zóně. A to tak, aby bylo zaručeno, že průmyslová zóna bude pro Soběslav přínosem a ne zátěží.

Zároveň jsme přesvědčeni (jak jsem již zmiňoval), že jde o pravidla nastavovaná v rámci územního plánování a v době územního řízení budou již nevymahatelná. Proto petice uvádí požadavek na vytvoření časového prostou pro územně plánovací proces a to formou uvalení stavební uzávěry na pozemky určené pro průmyslovou zónu.

Na závěr bych chtěl říct, že se mi včera svým způsobem ulevilo, když se na webu města definitivně vyjasnilo, že autorem negativní kampaně proti občanské iniciativě formou petice a osočování z uvádění nepravdivých informací (přestože uvádíme údaje z dokumentace předložené na krajský úřad), je zástupce developera a nikoliv vedení města. Vyvolává to ve mně sice otázky nad důvěryhodností tohoto developera, na druhou to ve mně posílilo důvěru, že se nám dnes podaří zahájit konstruktivní a otevřenou diskuzi nás signatářů petice a vás zastupitelů a členů rady města na téma PZ Soběslav.

Na úplný závěr tedy otázka: Jaký je váš názor na aktuálně předložený projekt a jakými kroky chcete řídit rozvoj průmyslové zóny, aby byla přínosem pro naše město?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *